• header_1.jpg
  • header_2.jpg
  • header_3.jpg
  • header_4.jpg

zobacz oto nasza pasja

edukacja

Kultywujemy tradycję łowiecką.

Edukacja

edukacja

rykowisko

Przepiękne misterium Polskiego lasu

Rykowisko

rykowisko

 

strzelectwo

Doskonalimy umiejętności strzeleckie

Strzelectwo

strzelectwo

Dbałość o umiejętności strzeleckie jest bardzo ważnym elementem sztuki łowieckiej. Unikanie postrzeleń zwierzyny to fundamentalna zasada etycznego polowania. W Wielkopolsce sprawie tej zawsze nadawano duże znaczenie. Stąd liczne strzelnice i dbałość o systematyczne ćwiczenie umiejętności strzeleckich. Dzięki ćwiczeniom wielkopolscy myśliwi osiągają doskonałe wyniki na krajowych i międzynarodowych zawodach.  
Każdego roku, wiosną, członkowie Koła Łowieckiego nr 4 „Słonka” w Poznaniu spotykają się na strzelnicy. Doskonalą swoje umiejętności. Rusznikarz przeprowadza przegląd broni, koryguje wadliwie ustawione lunety. Szkolenie z zasad bezpieczeństwa na polowaniach i udzielania pierwszej pomocy jest niezbędnym, stałym i obowiązkowym punktem tych spotkań. Pamiątkowe nagrody dla zwycięzców mają dla nich dużą wartość.
    W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ćwiczenia przeprowadzano na strzelnicy przy ul. Krańcowej w Poznaniu. Została ona zmodernizowana w okresie od 1960 do 1963 r. Podwyższano też nasze umiejętności strzeleckie w Krutli. Najczęściej jednak trenowano na strzelnicy w Antoniku, która została zbudowana w 1973 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło 20 lipca 1974 roku. Przy tej okazji wręczono sztandar Wielkopolskiej Organizacji Łowieckiej.
    Spotkaniom na strzelnicy zawsze towarzyszyła sympatyczna, piknikowa atmosfera. Ćwiczeniom i zawodom często przypatrywały się członkowie rodzin myśliwych. Tak też było 12 maja 2018 roku. Na Strzelnicy w Antoninku myśliwi z Koła „Słonka” doskonalili swoje umiejętności strzeleckie. Koledzy prowadzący zawody znakomicie wywiązywali się ze swoich zadań. Szkolenie w 2018 roku, tak jak wiele poprzednich, sprawnie prowadził kol. Krzysztof Śnieguła.
    Każde zawody wymagają takiej organizacji, która zapewnia wyrównanie szans poszczególnych zawodników. Służy temu podział myśliwych na dwie grupy: Juniorów i Seniorów. Zawody odbywają się w konkurencjach: oś myśliwska, krąg myśliwski, dzik w przebiegu i stojący rogacz. W przeszłości strzelaliśmy także trap. W każdej grupie konkurencja była duża, a poziom umiejętności strzeleckich niektórych kolegów godny podkreślenia. Wyłaniano drużynę koła, która je reprezentowała na zawodach okręgowych.  
Warto przypomnieć, że strzelectwo myśliwskie w Wielkopolsce ma wspaniała historię i tradycje. Pierwsze zawody strzeleckie zorganizowano w Wielkopolsce 5.06.1948 r. w  Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Porażynie, a 8.08.1948 roku  w Ostrowie Wielkopolskim. W tym samym roku 29 września odbyły się zawody w Racocie.
Na IX krajowych mistrzostwach w strzelectwie myśliwskim w Katowicach w 1973 roku reprezentacja Wielkopolski zajęła I miejsce drużynowo i indywidualnie. W 1976 roku odbywały się eliminacje strefowe do mistrzostw Polski w Zielonej Górze. Drużyna poznańska zdobyła w I miejsce.
                            Hubert Wański

nasze obwody łowieckie

Lifestyle

213 Lwówek

Jest to obwód polno-leśny, w którym pola stanowią 6920 ha, a las 503 ha. Na wschód od miasta płynie Mogilnica, prawy dopływ Obry. Znajduje się nad nią rezerwat „Las grądowy nad Mogilnicą” przy leśnictwie Dąbrowa.

Więcej

Lifestyle

228 Opalenica

Obwód znajduje się w gminie Opalenica. Miasto o tej nazwie uzyskało prawa miejskie między 1399 a 1401 rokiem. Zawdzięcza swoją nazwę okolicznym lasom, które wypalano, uzyskując tereny pod uprawy rolne i zabudowę.

Więcej

Lifestyle

127 Ostroróg

Każde łowisko w tym obwodzie ma swój indywidualny charakter. Położone na obrzeżach obwodu Binino, Podborowo i Dobrojewo, dostarczają równie ciekawych wrażeń, jak Młynisko, Wielonek lub Zapust.

Więcej